שזיפים מיובשים ומיץ שזיפים - כמה מתי ואיך לאכול אותם כדי להיפטר מעצירות קשה?

שזיפים מיובשים ומיץ שזיפים - כמה מתי ואיך לאכול אותם כדי להיפטר מעצירות קשה?

האם שזיפים מיובשים ומיץ שזיפים באמת אפקטיבי לעצירות? כיצד עובד המנגנון והאם מיץ שזיפים מיובשים יכול להחליף משלשלים מסוכנים נגד עצירות? 

בוודאי זה  נשמע לכם כבר כקלישאה שחוקה  או פתרון פשטני מדי אבל לפעמים אנו נוטים לחפש את הפתרונות הרחוקים היקרים והחדשים ביותר במעבדות מחקר, מחפשים את מולקולת הזהב שתגאל אותנו מהייסורים של העצירות והנפיחות בבטן. ובעצם ?  הפתרון לעצירות נמצא ממש מתחת לאף.

שזיפים לעצירות

חברות התרופות הגדולות בהחלט רוצות  שנחזיק באמונה כזאת שהדברים הטבעיים הפשוטים לא יעילים כמו התרופות ההרסניות שלהן. אבל מיץ שזיפים מיובשים מאתגר את מה שחברות התרופות רוצות לקדם – ומקדם את בריאות המעיים שלכם.  במאמר זה ננסה להתחקות מדוע פירות יבשים גדושים ביתרונות למאבק בעצירות כרונית ולהוכיח כי הפרי הקטן המקומט והטעים כל כך – הוא אחת  התרופות הטובות ביותר לעצירות וכי הוא צריך להיות  חלק בלתי נפרד של  ערכת הכלים-נגד עצירות

מה יש במיץ שזיפים ובשזיפים שהופך אותם לתרופה נגד עצירות?

כדי להבין עד כמה יעיל מיץ שזיפים לעצירות - נתבונן על רשימת המרכיבים שלו. אלו כוללים

  • גלוקוז
  • פרוקטוז
  • סוכרוז
  • סורביטול

והמעניין ברשימת הסוכרים הללו הוא דווקא הסורביטול. לכל הסוכרים האחרים (גלוקוז, פרוקטוז סוכרוז) יש שיעור גבוה של ספיגה במעיים. לא כך עבור סורביטול. הריכוז של סורביטול נשאר גבוה במעי הגס. כידוע לכם -  המעי הגס סופג מים מן הצואה אל הגוף על מנת למנוע התייבשות. אבל סורביטול יוצר כוח מנוגד ומחזיר  מים מהגוף שלנו לתוך המעי הגס – ומתפקד כמעין משלשל אוסמוטי עדין. התוצאה היא צואה פחות נוקשה ויבשה ויכולת קלה להחליק את הפסולת החוצה ולמנוע עצירות.

היתרון של סורביטול על פני משלשלים אחרים

סורביטול לא מגרה את המעיים לייצר פריסטלסיס (התנועה של  מערכת העיכול שלנו לסילוק הפסולת). בשונה ממשלשלים שממריצים את המעיים וגורמים להתכווצויות ולתלות של המעיים בהם -  סורביטול פועל באמצעות החלפת נוזלים במעי הגס ועושה עבודה טובה בלי לייצר תלות.

שזיפים מיובשים נגד עצירות בגלל הסיבים

שזיפים מיובשים מכילים בנוסף גם פקטין, תאית, וליגנין. הסיבים הללו מאד חשובים למניעת עצירות כיון שסיבים במערכת העיכול מגדילים את נפח הצואה וגם סופגים אליהם נוךלים, וכשהפסולת בפנים מספיק בעלת נפח מספיק גדול – יש לחץ על הקולטנים ברירית המעי והם מקבלים איתות להגביר את תנועת המעי. 100 גרם שזיפים מגדילים את נפח הצואה במעי בכ20% ועוזרים לה לצאת ללא מאמץ.

שזיפים מיובשים מכילים תרכובות פנוליות

100 גרם של שזיפים מיובשים מכילים תרכובות פנוליות כמו חומצה כלורוגנית, חומצה קפאית, רוטין ועוד. פנולים הם מרכיבים שניתן למצוא בכל רחבי עולם הצמח. הם מהווים מקור עיקרי של נוגדי חמצון, ובכך מגנים  על הגוף שלנו מפני מתח חמצוני והזדקנות התאים. אז בלי קשר לעצירות כדי לצרוך מהם הרבה אבל יתרון אחר של פנולים בהקשר של מערכת העיכול הוא שהם פועלים כמו משלשל.  הם מעוררים את העצבים במעי ומעוררים פריסטלטיקה (תנועת מערכת העיכול) . הצואה נעה מהר יותר במעי הגס, ולכן פחות מספיקה להתייבש. למעשה תרופת מרשם חזקה לעצירות כמו ביסקודיל משכפלת את  המבנה של תרכובות פנוליות כדי להגיע לאפקט של תנועת המעי הגס. אז תכלס:  למה להשתמש ב Bysacodyl כאשר משהו פשוט כמו שזיפים מכילים לא רק פנולים, אלא גם סיבים וסורביטול המשפיעים על מעבר של צואה תקועה ?

פתרון לעצירות: משקה שזיפים מיובשים או לאכול שזיפים שלמים?

מומלץ מאד לאכול שזיפים מיובשים כתרופה ביתית  למניעת עצירות ואת מיץ השזיפים לשמור למשבר כלומר למצב ממש קשה של עצירות בפועל. שזיפים מיובשים  יכולים גם להוות חטיף אנרגיה מעולה למקרים של נפילת סוכר. עם זאת, יש לקחת את אורח החיים בחשבון. העובדה שהם מכילים סיבים אומר שהם סביר להניח שהם עלולים לייצר נפיחות בבטן.

מיץ שזיפים עדיף לעצירות קשה

אם אתם מתמודדים עם משבר חריף של עצירות, בחרו באופציה של מיץ שזיפים פשוט כיון שאם הצואה כבר תקועה במעבר המעי הוספת כמות גדולה יותר של פסולת וסיבים לא תעזור. מיץ שזיפים עבור עצירות אינו מכיל סיבים, אך עדיין יותר  מים במעיים שלך (האפקט של סורביטול) ומעורר תנועה קדימה.

שזיפים מיובשים לעצירות בהריון

האם שזיפים מיובשים או מיץ שזיפים בטוחים לשימוש כאשר את סובלת מעצירות בהריון?- בהחלט כן. כמובן שתצטרכי למצוא את צורת הלקיחה המתאימה ביותר עבורך. יש נשים שגילו כי שתיית מיץ שזיפים מחומם פועל טוב יותר עליהן. שימי לב שמדובר במזון עתיר סוכר ולכן אם יש לך נטיה לסוכרת הריון- אולי כדאי לחפש חלופות טבעיות אחרות או להאט את קצב ספיגת השזיפים על ידי ערבובם עם מזון שומני. יש נשים שסובלות מעצירות בשליש הראשון של ההריון ומקיאות את המיץ. במקרה כזה נסי ענבים שחורים בקליפתם או פירות יבשים אחרים כמו צימוקים.

כמה שזיפים צריך לטיפול בעצירות?  

איזה מינון של שזיפים יש לקחת לעצירות? אם אתה רוצה לנסות שזיפים מיובשים לצרכי מניעה – 8 שזיפים מדי יום יספיקו. אם כמות זו לא עוזרת -  שזיפים מיובשים הם לא תרופה לעצירות שלך. זכרו גם לא להגזים כי  יותר מדי שזיפים עשויים לכווץ ביתר את המעיים, לגרום לעוויתות ולנפיחות בבטן (גזים). זכור כי שזיפים מיובשים הם די עשירים בסוכר. אם יש לך סוכרת או נטיה לסוכרת הקטן מינונים כמה אנשים אוהבים לבשל את השזיפים שלהם במשך כמה דקות קצת מים, ואז לשתות את המים ולאכול את השזיפים המבושלים. זה עלול להיות להקשות על המערכת מבחינת ההתמודדות עם הסוכרים. אם אתם חוששים מענייני סוכרת- ערבבו כמה שזיפים יבשים עם  שקדים ואגוזים. פשוט כי  החלבון והשומן של האגוזים ממתנים את עליית הסוכר בדם.

סירופ שזיפים לעצירות: כמה לקחת ומתי ?

מיץ  שזיפים לעצירות יכול לפעמים ליצור אפקט מהיר. התחל עם שליש כוס מיץ שזיפים. המתן שעתיים. אם שום דבר לא קורה, יש לשתות עוד שליש כוס, ואז לחכות עוד 2 שעות. חזור על כך עד שאתה מרגיש את הדחף להוציא את הפסולת. מבחינת הזמן, לפעמים לוקח לתרופה הטבעית הזו זמן לפעול ולכן כדאי לקחת אותם בלילה קצת לפני השינה ולתת להם לפעול על מערכת העיכול. בבוקר כבר תרגישו את ההבדל

מה היתרון של שזיפים מיובשים על פני קליפות פסיליום לעצירות?

בשונה מפסיליום שזיפים מביאים לא רק סיבים, אלא גם סוכרים מסוימים ותרכובות פנוליות אשר מעצימים את אפקט פעולת המעיים.  זו הסיבה שהם יעילים יותר מאשר תוספי קליפת פסיליום להקלה על עצירות. למעשה שזיפים מיובשים הם הדוגמא האולטימטיבית לאמרתו של הרופא היווני היפוקרטס: יהיו מזונותיך- תרופותיך