אלו תוספי תזונה עוזרים להקל על עצירות?

אלו תוספי תזונה עוזרים להקל על עצירות?

אני סובל מעצירות קשה מאד כבר מספר ימים.  זה יחסית חדש לי ומאד לא נעים. העצירות מלווה בעייפות, עצבנות, תחושה של כבדות וכאבי ראש. הבנתי שמשלשלים במרשם וללא מרשם עלולים להזיק לי לטווח הארוך ולגרום להתמכרות. האם יש תוספי תזונה או ויטמינים מומלצים לעצירות? האם יש תוספים שעלולים לייצר עצירות? מה כדאי לקחת נגד עצירות?

תוספים לעצירות: מהם הויטמינים ותוספי תזונה המתאימים  לעצירות?

כמו בכל בעיה רפואית, החכמה תהיה לאתר את שורש הבעיה ולא לכבות אותה באמצעות תרופות או תוספי תזונה. גורמי חיים רבים יכולים לתרום לעצירות קשה למשל כאשר האנשים בעולם המודרני לא אוכלים מספיק סיבים, לא שותים  מספיק מים או נוזלים אחרים, לא מזיזים מספיק את הגוף, מצויים במתח נפשי מתמשך ועוד. סיבות עמוקות ונסתרות יותר עשויות להיות חסימת מעיים, תסמונת המעי הרגיז, פיסורה, סרטן המעי הגס, סרטן החלחולת, או סרטן באיבר אחר באיזור הבטן אשר מפעיל לחץ על מערכת העיכול. ברוב המקרים, אתה יכול לטפל עצירות דרך שינויים באורח החיים או באמצעות חומרים מרככי צואה אבל ויטמינים מסוימים עשויים גם הם  להקל על עצירות ולפעול כמרככי צואה טבעיים. מהם תוספי תזונה אלו וכיצד הם פועלים?

 ויטמין C : תוסף תזונה מעולה נגד עצירות

ויטמין C הוא ויטמין מסיס במים ויש לו השפעה של משלשל אוסמוטי טבעי במערכת העיכול. זה אומר שהוא מושך מים לתוך המעיים ומרכך את הצואה. יותר מדי ויטמין C יכול להיות מזיק ולחולל שלשולים, בחילות ועוויתות. ויטמין סי  גם עלול לגרום לאנשים מסוימים לספוג יותר מדי ברזל מהמזון וכפי שנראה בהמשך ברזל הוא גורם בולט לעצירות כאשר הוא מצוי ביתר במערכת. כמה לקחת? כל מקרה לגופו. במקרים כגון אלו אין לקחת יותר מ2 גרם ליום.

תוספי תזונה לעצירות: ויטמין בי 5  וחומצה פולית

ויטמין B-5 או המצוי בשפע במזון מלכות thenol עשוי להקל על עצירות. הוא  מגרה התכווצות שרירים במערכת העיכול ומסייע לפינוי מהיר יותר של הפסולת החוצה. מינונים עבור מבוגרים הם  5 מ"ג של ויטמין B-5 ליום. נשים מניקות צריכות לקבל 7 מ"ג ביום וילדים מקבלים כ2-3 מ"D של ויטמין בי 5 נגד עצירות וזאת בהתאם  לגילם.

תוספים לעצירות : חומצה פולית 

חומצה פולית עשויה לעזור להקל על עצירות על ידי תרומה להיווצרות מיצי  העיכול וכך להאיץ את העיכול ולהזיז את הצואה דרך המעי הגס. כאן ניתן להשיג את החומצה הפולית ממזונות רבים ועל כן מומלץ לאכול מזונות עשירים בחומצה פולית במקום לקחת תוספים. מקורות טובים במזונות לחומצה פולית הם לעתים קרובות עשירים בסיבים, אשר עשויים גם לעזור לקבל את המעיים נעים. מזונות עשירים בחומצה פולית כוללים: תרד, שעועית לוביה, דגני בוקר,  ירקות ירוקים. ומה לגבי מינון התוסף? הגבול העליון שרוב המבוגרים יכולים  לקבל בחומצה פולית הוא  1,000 מיקרוגרם ליום. רוב הילדים בין הגילאים 1 ו 18 יכול לקחת עד 500 מיקרוגרם  בהתאם לגילם.

תוסף תזונה ויטמין B-12 נגד עצירות

טבעונים שימו לב. מחסור בויטמין B-12 יכול לגרום עצירות. בדוק את הרמה שלך בדם ואם עצירותך נגרמת על ידי רמות נמוכות של B-12, תוסף בי 12  עשוי לעזור להקל על הסימפטומים שלך. מאכלים עשירים ב- B-12 כוללים: כבד, דגי פוֹרֶל, טונה וסלמון. מינון למבוגרים הוא עד 2400 מיקרוגרם ביום.

 ויטמין B-1 מתוספי התזונה החשובים נגד עצירות

ויטמין B-1, או תיאמין נחוץ מאד לתהלכי פיוק המזון  ועיכולו. אם התיאמין שלך נמוך, העיכול שלך  יחווה בוודאי האטה וזה עלול להוביל לעצירות. מינון למבוגרים הוא כ1 מ"ג ליום ולילדים כמחצית ממינון זה

תוסף תזונה לעצירות: בנטוניט

שוחרי בבריאות מכירים את הבנטוניט גם לשימושים טבעיים אחרים בעיקר בשימוש חיצוני אבל כדאי לדעת שבנטוניט- העשוי מאפר וולקני, מצוי ברפואה העמממית כתוסף תזונה מעולה לניקוי רעלים מבפנים. לבנטוני יש יכולת למגנט אליו את הרעלנים מהמערכת, גם מהמעי הגס- להדביק אותם אליו ולפנות אותם החוצה יחד איתו. בנוסף יש לו תכונות אנטי דלקתיות שעשויות לרפא את העצירות הקשה ביותר. עם זאת- כאשר אתם עושים בחומר זה שימוש יש להתייעץ תחילה עם איש מקצוע מוסמך!

זהירות: יש ויטמינים ותוספי תזונה שיכולים לגרום לעצירות או להחריף עצירות קיימת

כמה תוספי תזונה לרבות מינרלים כמו סידן וברזל, עלולים  להגדיל את הסיכויים שלך לפתח עצירות. ייתר על כן. חלק מן החומרים המשמשים ליצירת תוספים וויטמינים גורמים בעצמם לעצירות.

שורה תחתונה :  מניעה מניעה מניעה!

עצירות היא תרחיש שקורה לכולנו. ברוב המקרים, זה  מסתדר מאליו אחרי כמה ימים. אם אתה מנסה את אחד התוספים נגד עצירות כאפשרות טיפול, דע לך שזה עלול לקחת שלושה עד חמישה ימים לפני שאתה רואה תוצאות. אם אתה עדיין לא חווית הקלה חפש אפשרויות אחרות. במקרים נדירים, עצירות כרונית יכולה להוביל לסיבוכים כמו קרעים בחלחולת או טחורים. הכי חשוב למנוע עצירות וכך תעשה זאת:

  • יש לאכול מזונות עשירים בסיבים, כגון שעועית, דגנים מלאים, פירות וירקות.
  • יש לשתות הרבה נוזלים, בעיקר מים גם לריכך הפסולת וגם כחומר חיוני לפונקציות של מערכת העיכול.
  • הקפד על פעילות אירובית קבועה.

האם תוספי תזונה לעצירות יכולים גם להיות מסוכנים?

במקרים מסוימים, נטילת תוספי תזונה מסוימים עלולה להפוך להזיק לבריאות הכללית.   חלקם עלולים לייצר אינטראקציה עם תרופות מסוימות ותוספי מזון וכנגד חלק מהם יש התווית נגד לאוכלוסיות מסוימות כמו תינוקות, אנשים עם  היסטוריה של בעיות במערכת העיכול, אנשים עם מחלות כרוניות. אגב אם יש לך ברקע מצב בריאותי כרוני, ספר לרופא על העצירות שפקדה אותך. עצירות עלולה להיות תופעת לוואי של מצבך הרפואי או סימפטום של בעיה גדולה חמורה יותר.