האם עצירות היא סימן מקדים להריון?

האם עצירות היא סימן מקדים להריון?

יש לי עצירות בימים האחרונים וכשאני הולכת לשירותים אני מתקשה להתפנות . ואני תוהה: האם אני בהריון?  האם העצירות שלי יכולה להיות סימן מקדים שאני בהריון? מה עושים עם עצירות בתחילת הריון?

את יכולה להיות בהריון ללא סימן מקדים של עצירות, ואת יכולה להיות עם עצירות מבלי קשר להריון אבל בגדול התשובה היא חיובית. לצד התחלה של בחילות וכאבי ראש עצירות יכולה להיות סימן להריון.  זה אפשרי לעיתים כבר מייד אחרי ההפריה אבל לרוב העצירות  מתחילה בשבוע השלישי להריון.  בדרך כלל, המחשבה הראשונה שלך כאשר  את חווה בעיות בצנרת (עצירות או עצירות חלקית)  היא שסתמת את הצנרת עם תזונה לא נכונה או חוסר שתיה מספקת של נוזלים. אבל לא תמיד עצירות נובעת רק מתזונה ואורח חיים. אחת הסיבות השכיחות היא כניסה להריון והתחלת ההריון.

למה עצירות וגזים עשויים להיות סימן להריון?

נפיחות בבטן, גזים או קושי לתת תוצרת שלמה בשירותים הם  תופעה שכיחה של  הריון בטרימסטר הראשון אם כי עצירות וגזים שוב נוטים  להופיע בשליש האחרון של ההריון. בתחילת ההריון עצירות מתרחשת כי הפרוגסטרון (הורמון ההריון)  מאט את התנועה הטבעית של המעיים והופך אותן יותר עצלות,  ואז, ככל שהאוכל נשאר יותר במעיים, כך הנוזלים נספגים מחדש מהמעי  בחזרה לגוף, מה שהופך את הפסולת התקועה במעי ליבשה וקשה. התוצאה תהיה עצירות. למה בהריון תנועת המעיים מאטה? כיון שהגוף רוצה "להחזיק" כמה שיותר זמן את חומרי התזונה מהמזון ולהעבירם לעובר המתפתח.

עצירות כסימן להריון: מה עושים?

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם עצירות בתחילת הריון היא להתאים את התזונה  שלך על ידי הגדלת סיבים במזונות (למשל דרך צריכת דגנים מלאים) והגדלת צריכת המים. מומלץ לך גם  לכלול פירות וירקות טריים ולעיתים מיץ שזיפים, מיצי פירות וירקות, מיץ סלרי או מיץ סלק.  מאד חשוב להימנע מארוחות מאד גדולות כדי לא לנפח את המעי ולשמור על פעילות גופנית מתונה שמזרימה את הגוף. יש נשים שהעצירות אצלן מאד קשה ואז הן זקוקות לתרופות נוספות ופתרונות חזקים יותר  כדי להתמודד עם עצירות במהלך ההריון.

התמודדות עם גזים בהריון

בגלל השינויים בגוף, המעי יכול גם לייצר יותר גזים במהלך ההריון. התולדה של זה היא עצירות בהריון, עוויתות וכאבי בטן. כאן התרופה הטבעית המתאימה לך תהיה תה מנטה חלוט, תה שומר, תה קימל או תה מזרעי כמון. לכל התרופות הטבעיות הללו יש תכונה  קרמינטיבית- כלומר הם סופחים גזים ומקלים על כאבי הבטן. תה מנטה גם משחרר את השרירים התפוסים במערכת העיכול ומרפא את כאבי הבטן שנובעים מהתכווצויות המעי. עוד משהו: אם את סובלת מעצירות בתחילת ההריון מומלץ גם להימנע מאכילת מזונות המייצרים גזים כמו שעועית, קטניות, בצל, תפוזים, תפוחי אדמה, כרוב ניצנים וכרוב רגיל.

עצירות כסימן להריון? שתי יותר. הרבה יותר!

נקודה אחת אחרונה את חייבת לשקול אם אכן את סובלת מעצירות בתחילת הריון היא צריכת נוזלים. ברגע שאת נכנסת להריון, אספקת הדם שלך עולה. עלייה זו בדם דורשת ממך צריכת נוזלים הרבה יותר גדולה מהרגיל. לעיתים עצירות בתחילת הריון היא אינדיקציה להתייבשות כתוצאה מכך שלא התאמת את צריכת הנוזלים למצה החדש של הגוף.

ואם כל זה לא עוזר לעצירות בתחילת ההריון?

אם העצירות שלך נמשכת ואת מרגישה את הכובד והעומסים בבטן התחתונה- יש לפעמים פיתוי לקחת משלשלים. כאן עלייך לדעת שלא כל טיפול תרופתי לעצירות מותר לשימוש בהריון ועלייך לבדוק תחילה עם הרופא או הרופא הגינקולוג מה מותר ומה אסור. קו ההגנה הראשון שלך יהיה תמיד שינוי והתאמת התזונה ושתיית יותר נוזלים. הימנעי מנוזלים כמו קפה ותה כי אלו דווקא גורמים להתייבשות בטווח הארוך ומחריפים את העצירות.