עצירות אחרי ניתוח: איך למנוע ואיך לצמצם את התופעה?

עצירות אחרי ניתוח: איך למנוע ואיך לצמצם את התופעה?

עצירות לאחר ניתוח היא תופעת לוואי נפוצה שהרבה מטופלים  חווים. מתייחסים אליה כאל בעיה לא רצינית אבל היא עשויה להטריד מאד. בדרך כלל רופאים ומטפלים רושמים לאלו תרופות ומשלשלים נגד עצירות לאחר ניתוחים אבל תכשירים אלו מלווים בתופעות לוואי ובסכנה להתמכרות. במאמר זה נסקור למה בכלל מתרחשת  עצירות  לאחר הניתוח, ומה אפשר לעשות כדי להקל על המטופל לחזור שגרה סדירה של פעולות מעיים?

מהם הגורמים לעצירות לאחר ניתוח?

מדוע מטופלים לעיתים נתקלים בקשיים עם תנועות מעיים לאחר הניתוח? ישנם מספר גורמים, אבל הנפוצים ביותר הם משככי כאבים שניתנים לחולה וכן חומרי הרדמה כללית שעלולים לגרום לעצירות. סיבות אחרות כוללות תקופות ממושכות של שכיבה במטה וחוסר פעילות במהלך ההתאוששות כמו גם סטרס נפשי ושינויים בתזונה. לא רק שזה מטריד, כבד ולא נעים – עצירות אחרי ניתוח עלולה לגרום לשורה של סיבוכים כמו  סדקים אנאליים (פיסורה), טחורים,  וצניחה הרקטום. חולים חווים עצירות לאחר ניתוח ממספר סיבות:

תרופות נגד כאבים גורמות לעצירות לאחר ניתוח

הסיבה מספר אחת לעצירות לאחר הניתוח היא ההשפעות של משככי כאבים  שניתנו לפני, במהלך ולאחר הניתוח. עצירות תהיה גרועה יותר אם אתה צריך לקחת משככי כאבים  במשך זמן רב לאחר הניתוח ובמיוחד אם לוקחים תרופות ממשפחת האופיאטיים כמו למשל פרקוסט.  ואז כמות פעולות המעיים יורדת, הצואה מתקשה במכעי הגז ונוצר מעגל קסמים שקשה לשבור אותו

חומרי ההרדמה במהלך הניתוח גורמים לעצירות בהמשך ההתאוששות

חומרי הרדמה ניתנים לחולה המנותח כדי להרגיע את השרירים שלהם ולאפשר את הניתוח ללא תנועות אבל תופעת לוואי של זה מתבטאת גם בשרירי מערכת העיכול שנרדמים ומתקשים לפעול כהלכה.  שרירי מערכת העיכול במצב זה לא מייצרים פריסטלטיקה (התנועה הגלית של המעיים אשר דוחפת את הפסולת החוצה) ובהיעדר פריסטלטיקה זו - התוצאה תהיה שהיה של הפסולת במעיים התייבשותה התקשותה ואז החא מתקשה גם להחליק החוצה- ובמילים אחרות מנותח יסבול גם מעצירות לאחר הניתוח שעבר 

חוסר פעילות גופנית גורמת לעצירות לאחר ניתוח

מחסור בפעילות גופנית ושכיבה במטה עקב כאבים גם יאט את מערכת העיכול שלך וימנע תנועת מעיים נמרצת ובקצב הנכון. מסיבה זו אומרים למנותחים  לרדת מהמטה ולהתחיל ללכת ולהזרים את הגוף בלי דיחוי מייד כשאתה יכול. בנוסף זו גם הסיבה שעצירות לאחר ניתוחים באיברי הרגליים או באגן תימשך לרוב זמן ארוך יותר יחסית לניתוח באיברים אחרים.  למשל התאוששות מניתוח בברך יכולה לקחת כמה חודשים

מגבלות  תזונה אחרי ניתוחים גורמות לעצירות

ישנם ניתוחים מסוימים שבהם יש הגבלה על התזונה לאחר שהאדם עובר אותם. למשל עצירות לאחר כריתת רחם ועצירות לאחר ניתוח כיס המרה מצמצם את מה שמותר לאכול לאחר הניתוח; באופן כללי אחרי ניתוחים נותנים למטופלים תזונה על בסיס נוזל ומאחר שתזונה נוזלית אינה גבוהה בסיבים, זה יכול לגרום לעצירות.

טיפולים לעצירות לאחר ניתוח

מצב העצירות לאחר ניתוח אינו מצב בריא גם אם הוא קורה בפועל, תנועות המעי צריכות להמשיך לתפקד והדבר הכי רצוי היה שהאדם יתפנה לפחות פעם אחת ביוםת יש אנשים שלוקח למעיים שלהם לפעול רק שבוע אחרי הניתוח וזה מצב שיכול להוליד סיבוכים כמו למשל חסימת מעיים.  מסיבה זו כדאי להיערך מראש ולנסות לצמצם את התופעה עד כמה שניתן.

מה ניתן לעשות כדי למנוע עצירות לאחר ניתוח?

  • לשתות יותר: גם אם אתה לא סובל מעצירות קשה השאר את הגוף שלך במצב של רוויה עם מיצים טבעיים, מיצי ירקות ומים. חשוב להימנע מקפה ומשקאות עם  קפאין אחרים כי אלה משתנים, מייבשים את הגוף ומחבלים עוד יותר בבעיית העצירות הקיימת.
  • לאכול יותר סיבים: ברגע שאתה רשאי לאכול כרגיל שוב, עליך להוסיף סיבים לתזונה. כדאי בתקופה זו אפילו להיעזר בפסיליום,  לאכול שזיפים, כרוב, ומזונות אחרים שעשירים בסיבים כדי לעזור לעורר את המעיים שלך.
  • חשוב מאד גם לאכול ארוחות קטנות יותר: מערכת העיכול שלנו פועלת טוב יותר כאשר אנו אוכלים ארוחות קטנות לאורך כל היום לעומת שלוש ארוחות גדולות ביום. ארוחה גדולה יכולה לייצר גודש חסימה וקושי על מערכת העיכול לתפקד כמו שצריך.

טיפים נוספים כדי  למנוע עצירות לאחר ניתוח

עצירות מוגדרת כ פחות משלוש תנועות מעיים בשבוע. להלן כמה המלצות נוספות  למנוע עצירות לאחר ניתוח. מעבר לאכילת  מזונות עשירים בסיבים כגון פירות, ירקות, דגנים מלאים, שעועית. ומעבר לשתיה מרובה של נוזלים

  • הימנע בכל מקרה מאלכוהול, קולה, ומשקאות מכילי קפאין אחרים
  • קום והסתובב בחדר בהקדם האפשרי
  • רוץ לשירותים ברגע שאתה מרגיש דחף  לעשות זאת. לעולם אל תתאפק.
  • שתו צמחי מרפא מעודדים הפרשה כמו שן הארי, לואיזה ומליסה בדגש על  לשתות בפורמט חם. משקאות חמים יודעים לעודד תנועה של המעי.
  • נשמו נשימות עמוקות להפחתת המתח הנפשי. מתח נפשי שכרוך בניתוח הוא עניין טבעי. הורמוני המתח כמו אדרנלין וקורטיזון טבעיים ורצויים אבל יותר מדי מתח משתק את מכרת העיכול. תרגילים של נשימה עמוקה סרעפתית ובמיוחד נשיפות ארוכות יכולות להקל מאד על הסטרס במערכת ולהוביל לצמצום תופעת העצירות לאחר ניתוח.