האם יש קשר בין עצירות וחום גבוה?

האם יש קשר בין עצירות וחום גבוה?

התינוק שלי בן  שנתיים סבל בסוף השבוע האחרון מעצירות קשה וגזים (ראינו אותו מתפתל בזמן הנסיון להתפנות)  ובמקביל הוא פיתח חום גבוה. הרופא אומר שאין קשר בין השניים אבל ראיתי שתופעה זו חוזרת על עצמה. האם לדעתכם יש קשר בין עצירות לחום? 

יש רופאים שישיבו שאין בכלל קשר בין חום ובין עצירות אצל ילדים אבל בעינינו אין בכלל שאלה. כאמא, קישרת בין שני האירועים וחשדת שאולי העצירות מייצרת חום גבוה אצל הצינוק- ואת אכן צודקת. תופעה זו של חום בעקבות צואה תקועה ויבשה מאד אופיינית לעצירות אצל תינוקות ועצירות אצל ילדים- אבל היא לא פוסחת גם על מבוגרים. כאשר פסולת שחייבת לצאת החוצה,  נתקעת במערכת היא מהווה סוג של רעל. ספיגה חוזרת של חומרי פסולת מהצואה אל הגוף בחזרה - למעשה יוצרת זיהום בגוף שמזעיק את המערכת החיסונית וממריץ אותה. מערכת החיסון משתמשת בין השאר בכלי של העלאת טמפרטורת הגוף כדי להאיץ את תהליך הניקוי החיטוי והפינוי- וכנראה שכאשר התינוק או הילד נתקעים זמן ממושך עם צואה יבשה במעי- התוצאה תהיה התפתחות של עליה בחום הגוף. כאשר הילד יסיים עם בעיית העצירות- החום לרוב יעלם יחד איתה אחרי כמה שעות.

עצירות וחום: שאלת הביצה והתרנגולת

עצירות גורמת לחום אבל זה עובד גם בכיוון ההפוך. אם הילד מפתח חום על רקע של זיהום וירלי למשל- החום בגוף עולה ובמצב של חום ויובש , הנוזלים בגוף כאילו מתאדים ופחות זמינים לתפקוד התקין של מערכת העיכול. לילד  יש פחות משאבי נוזלים שירככו את הצואה ויסייעו להחלקתה החוצה. התוצאה תהיה עצירות ולעיתים אפילו עצירות קשה. עוד משהו: הורים הרבה פעמים נותנים לילד משכך כאבים נגד החום ונגד כאבי הבטן- משככי כאבים אלו גם הם יכולים לגרום לעצירות  (ראי תרופות הגורמות לעצירות) - מה שמסלים את הבעיה ומחריף אותה.

איך מטפלים בעצירות המלווה בחום גבוה?

בין אם מדובר בעצירות אצל ילדים, עצירות בתינוקות או עצירות באדם מבוגר- הגישה הטבעית תהיה לכבד את התהליך החיסוני ואת הנסיון של הגוף להתגבר על הזיהום באמצעו חום גבוה. חומץ תפוחים  מדולל יכול להיות בהקשר זה פתרון שצד שתי ציפורים במכה אחת. בחומץ יש חומר מטהר מעיים וכן יש לו יכולת להוריד חום גבוה. טיפול זה מתאים בעיקר לאנשים מבוגרים. ילדים יסרבו לרוב לשתות חומץ תפוחים אבל אפשר למרוח אותו טופיקלית על המצח ועל כפות הרגליים שלהם כדי להקל על החום הגבוה.