האם עצירות מונעת ממני לרזות? האם עצירות גורמת לעלייה במשקל?

האם עצירות מונעת ממני לרזות? האם עצירות גורמת לעלייה במשקל?

האם השמנה היא אחד מהסיבוכים של עצירות? האם העצירות שאני סובלת ממנה יכולה למנוע ירידה במשקל והרזיה? האם יש קשר בין עצירות והשמנה?

האם עצירות הולכת עם השמנה?

זוהי אחת השאלות הכי שכיחות שמומחים לבעיות עיכול נשאלים והתשובה שלה הרבה יותר מורכבת מאשר לענות במענה פשוט של כן ולא. סטטיסטית, אנו רואים בפועל הרבה אנשים שמנים שמנסים לרדת במשקל וסובלים גם מנטיה לעצירות חמורה או עצירות כרונית באותו הזמן.  מצד שני, יש גם אנשים שמנים עם פעולת מעיים סדירה כמו שעון. לפיכך, עצירות לא בהכרח גורמת לאנשים לעלות במשקל באופן ישיר- אבל ההשלכות שלה, הסיבוכים שלה,  וגם חלק מהגורמים לעצירות קשה- בהחלט משחקים תפקיד בקביעת המשקל וההיקפים הרחבים של אדם שמן. אז אפשר לומר שעצירות חמורה אינה מחוללת בהכרח קושי לרזות  או השמנה כשלעצמה, אבל באופן עקיף- עצירות והשמנה הולכים יד ביד.  במאמר זה נסביר כיצד עצירות גורמת בעקיפין להשמנה ומה ניתן לעשות בנידון.

למה עצירות יכולה למנוע הרזיה והורדת משקל?- בגלל הרכב חיידקי המעי

החיידקים אשר מאכלסים את מערכת העיכול שלנו עשויים לשחק תפקיד מפתח בתוצאה אם נהיה אנשים שמנים או רזים. ממחקרים מבוססים על הנושא של חיידקי המעי עולות ראיות כי הרכב החיידקים של המעי קשור עם השמנה או לחילופין עם הרזיה והיקפים צרים.  למשל, ישנו מחקר מפורסם על עכברים שהראה כי אצל עכברים שמנים תמהיל חיידקי המעי היה מאד שונה מתמהיל החיידקים במעי של אנשים רזים. כאשר העבירו חיידקים ממעיים של עכברים שמנים לקרביים של העכברים הרזים- הם התחילו לעלות במשקל והתקשו לרזות למרות שהם אכלו את אותן ארוחות בדיוק עם אותו ערך קלורי. במקביל אנו יודעים שגם בעצירות כרונית קשה יש לחיידקי המעי תפקיד של שחקן מרכזי. חיידקי מעיים הפחות טובים מייצרים מתאן, וכך מאטים את תנועת המעי וגורמים לעצירות. על כן  עצירות כרונית קשה, עצירות זמנית, אפילו עצירות חלקית יכולים  להיות סימן מובהק של חוסר איזון בצמחיית חיידקי המעיים  ומסיבה זו פרוביוטיקה יכולה גם להפחית את העצירות, הנפיחות והכובד בבטן.  במקביל היא גם עשויה לתרום להרזיה והורדת משקל.

כיצד סיבים תזונתיים גורמים גם לירידה במשקל וגם מונעים עצירות?

סיבים תזונתיים הם המזון של הפרוביוטיקה במעי אבל הרבה מעבר לכך, סיבים מגדילים  את נפח הצואה וגם את הנוזלים במעי מה שהופך את סילוק הפסולת מהמעי לפעולת מעיים רכה ונטולת מאמץ (ההיפך מעצירות).  במקביל לסיבים יש תפקיד מאד משמעותי גם בתהליך ההרזיה ובדיכוי התיאבון מה שמאד חיוני והכרחי לאנשים שמנים המבקשים לרזות מהר. הסיבים סותמים מהר את הקיבה (שובע שמגיע ללא קלוריות)  ומשרים תחושת סיפוק ושובע שמונעת את הנשנושים המשמינים לאורך כל היום.

גם נגד עצירות וגם נגד השמנה: מים, מים בששון

מרוב שזה פשוט, זמין וזול-  אנשים רבים פשוט לא שותים מספיק מים. זה נושא באמת חשוב גם לשמנים וגם לסובלים מעצירות כרונית כי  אם אתה הולך להגדיל את הסיבים בתזונה כפי שהוצע לעיל, אתה מחוייב  להגדיל את צריכת המים היומית כדי שהצואה תזוז במערכת. אנשים הסובלים מעצירות לעיתים קרובות קובלים שפעולת המעיים שלהם יבשה ונוקשה.  . הגדלת צריכת המים היא הדרך הראשונה שאתם חייבים לחשוב עליה בין אם אתם רוצים להיפטר מהר מהעצירות ובין אם אתם רוצים לרדת מהר במשקל. איך מים וצריכת נוזלים מספקת קשורים להרזיה? קשורים מאד: בעולמנו המודרני רוב האנשים איבדו את האינסטינקטים הראשוניים שלהם והם מתבלבלים בין תחושת הצמא ותחושת הרעב. כשהגוף מיובש הרבה פעמים אנו חשים דחף ללכת ולאכול או לנשנש כאשר בעצם הגוף רוצה נוזלים ומשתוקק למים. אם תשתו מספיק מים מראש- זה מייתר את אכילת היתר או האכילה הכפייתית שגורמת להשמנה ולעליה במשקל- פשוט, כי הגוף רווי ולא צועק למים.

הקשר בין עצירות, השמנה ותת פעילות בלוטת התריס

הפרמטר הפיזיולוגי שמשותף גם לאנשים שמנים המתקשים לרזות וגם לאנשים הסובלים מעצירות הוא היפותירואיד או תת פעילות בלוטת התריס, מצב המאופיין במחסור בהורמוני בלוטת התריס. בלוטת המגן או בלוטת התריס מייצרת הורמונים שאחראיים על  מנגנונים חשובים בגוף כמו קצב חילוף החומרים או המטבוליזם של הגוף. קצב חילוף החומרים יורד עם ההזדקנות ולכן אנשים מבוגרים יותר סובלים מעצירות (תופעות של עצירות אצל קשישים ועצירות בגיל המעבר אצל נשים). קצב מטבוליזם טוב קובע גם את היכולת שלנו לשרוף קלוריות וגם לייצר אנרגיה אשר נחוצה בין השאר לתפקוד של מערכת העיכול כהלכה.  על כן בעקבות תת פעילות בלוטת התריס גם ייצור האנרגיה יורד וגם כמות הקלוריות שגוף שורף בזמן מנוחה יורד. התוצאה תהיה גם השמנה וגם עצירות, ואז אפילו אם אתם מקפידים מאד על התזונה תגלו שאתם משמינים או לא מצליחים להפחית גרם מהמשקל.

עצירות והשמנה: כשאתם סובלים מעצירות את מתעמלים פחות ומשמינים

בוא נודה על האמת, כאשר אדם סובל מעצירות קשה ולא מצליח להתפנות כבר כמה ימים הוא מרגיש "כבד" למטה, מאיזור הטבור ומטה ובנוסף חלק מהסיבוכים של עצירות הם עייפות כרונית, לאות, גזים, בחילות כאבי ראש וכאבי בטן. למי יש חשק להתעמל ולשרוף קלוריות במצב כזה? אתה רק רוצה לשבת או לשכב לנוח עד שהמעיים יתרוקנו כבר. כאן מתחיל ביופידבק שלילי או אם תרצו, מעגל קסמים מרושע- אתם לא מתעמלים ולא שורפים קלוריות ואז גם המעיים נעשות עצלות יותר והעצירות מחריפה. בהיעדר פעילות גופנית יש גם נטיה לעלות במשקל. גם מסיבה זו עצירות הולכת יד ביד עם קושי לרדת במשקל והוספת קילוגרמים מיותרים.