עצירות אחרי ניתוח קיסרי: איך יוצאים מזה?

מה עושים עם עצירות לאחר ניתוח קיסרי  ואיך יוצאים מזה?

למה את סובלת מעצירות אחרי ניתוח קיסרי ומה לעשות?

מדי שנה, אחוז גבוה והולך של תינוקות בעולם המערבי  נולדים בניתוח קיסרי. הטיפול בתינוקות בזמן ההחלמה מהניתוח אינו משימה קלה  למרות שרוב האמהות היולדות הניתוח קיסרי יכולות לחזור הביתה תוך ימים ספורים. כידוע, ההתאוששות מניתוח קיסרי היא בדרך כלל קשה יותר לעומת ההתאוששות מתהיך של לידה רגילה. בנוסף, יולדות בניתוח קיסרי חייבות לנקוט באמצעי זהירות נוספים ולעשות הכל כדי להימנע מזיהומים אבל אחת מהתוצאות הפחות נעימות של ניתוח קיסרי היא עצירות קשה

מה גורם לעצירות לאחר ניתוח קיסרי?

למעשה לאחר כל לידה, תנועות המעיים מאטות את הקצב שלהן והעצירות שבאה בעקבות זה – היא בגלל שינוי הורמונלי, חתכים, תפרים וכאב באיזור הרגיש של הפרינאום. אם זה לא מספיק, הרי שלאחר לידה קיסרית, ישנן סיבות נוספות שגורמות לעצירות שגם נובעות מעצירות לאחר ניתוח. במקרה הפרטי של ניתוח קיסרי עצירות נובעת מאחד או  יותר מהגורמים הבאים:

  • שימוש בחומרי ההרדמה  במהלך הניתוח הקיסרי שבאופן זמני מאטים את השרירים ואת תנועת המעי
  • תרופות נגד כאבים אחרי הניתוח- במיוחד אם קיבלת משככי כאבים על בסיס אופיום
  • התייבשות,  במיוחד אם היולדת מניקה ולא מקבלת מספיק נוזלים
  • תוספי ברזל שהיולדת קבלה בהריון
  • שרירי רצפת אגן שנחלשים מעומס ההריון
  • פחד ללחוץ פן התפרים יקרעו. זהו גורם פסיכולוגי פוטנציאלי נוסף לעצירות אחרי ניתוח קיסרי  

איך לשחרר עצירות אחרי ניתוח קיסרי?

עצירות לאחר הלידה לא אמורה להימשך יותר משלושה או מקסימום ארבעה ימים, אבל  עדיין היא מטרד ולכן רופאים רושמים ליולדות  מרככי צואה  מיד לאחר הלידה כדי לעזור נגד עצירות. אבל גם את יכולה לעשות כמה דברים כדי להקל על העצירות שלאחר הניתוח הקיסרי:

סובלת מעצירות אחרי ניתוח קיסרי? הקפידי על שתיית נוזלים חמים

עלייך לשתות כוס מים חמים עם מיץ לימון בכל בוקר. כמו כן הקפידי לשתות תה צמחים במהלך היום בעיקר צמחים מרגיעי עצבים כמו  קמומיל  מליסה לואיזה לימונית שומר או נפית החתולים. שומר גם יגדיל  את ייצור החלב ויעזור לך עם  גזים ונפיחות בבטן. אל תשתי תה מרווה כיון שהוא מייבש גם את ייצור החלב וגם עלול לגרום לעצירות על רקע של יובש. בלי קשר יש לשתות מים לאורך כל היום, אך חובה להימנע ממזון קפוא או מים קרים כי קור גורם לעצירות במעיים. במקום זאת, נסי  מים חמימים או אפילו חמים ממש.

 שזיפים מיובשים נגד עצירות שלאחר ניתוח קיסרי

שזיפים מיובשים ידועים כבעלי יכולת להקל על עצירות. הוסיפי אותם לארוחת הבוקר שלך ורצוי לאכול אותם או לשתות מיץ שזיפים מיובשים על קיבה ריקה.   אפשר גם לשלב עם מיץ אגזים כי שילוב זה ידוע ביכולתו לשחרר עצירות קשה.

תרגלי שיטות הרגעה כדי למנוע עצירות לאחר ניתוח קיסרי

חרדה יכולה להוביל מהר מאד לעצירות. אם את שוכבת במטה מפאת הניתוח ומתאוששת לפחות תרגלי נשימה עמוקה ומדיטציה.  נוחי הרבה, אל תשמעי חדשות ואל תקראי עיתונים בזמן הזה וגם שתי הרבה מים כיון שנוזלים מאד עוזרים נגד חרדות. כמו בכל ניתוח, גם בניתוח קיסרי יש סיבוכים וסיכונים אבל צריכה ללמוד גם להזיז את הגוף כמה שיותר מהר. זה עוזר למנוע היווצרות קרישי דם ועצירות.

הניעי את הגוף כמה שיותר

אם את מסוגלת להסתובב, עשי זאת מספר פעמים ביום. נסי להגדיל את כמות הזמן שאת קמה והולכת כי פעילות אפילו קלה מעודדת את המעיים לפעול ויכולה לעזור עם גזים ונפיחות. בגדול הליכה מתונה מאותת גם למעיים להתנועע והסכנה בשכיבה ממושכת במטה לאחר הניתוח הקיסרי היא שהעצירות שלך תחריף ותסתבך.

האם לקחת נרות גליצרין כשיש עצירות לאחר ניתוח קיסרי?

אם כי מוטב להימנע מכך ולא להסתכן בכך שאת מרגילה את המערכת לנרות כדי להתפנות- הרי שאם את מצויה עם עצירות קשה לאחר ניתוח קיסרי את גם צריכה לתפקד ולכן יש רופאים שממליצים להשתמש בעזר של נרות כתרופה זמנית בלבד. החשש הוא שעצירות לאורך זמן תגרום להתקשות הפסולת במעיים ולהחרפת העצירות ככל שעובר הזמן ולכן יש הגיון בהוצאת הפסולת כמה שיותר מהר עד שהמעיים חוזרות לתפקד כרגיל

האם קפאין בטוח לשימוש כשיש עצירות אחרי ניתוח קיסרי?

קפה יכול להתניע מעיים עצלניות אבל הוא לא התרופה בשבילך במקרה זה כי הוא מאד מייבש את הגוף.  בכלל יהיה זה חכם  להתרחק ממשקאות המכילים קפאין בזמן הנקה ובמיוחד אם את סובלת מעצירות אחרי הלידה. עוד משהו, קפאין מועבר דרך חלב אם לתינוק ולגרום לעצבנות אצלו ולעוררות יתר דווקא בזמן שאת זקוקה למנוחה.

תזונה לעצירות אחרי ניתוח קיסרי

הקפידי במיוחד על התזונה שלאחר הניתוח הקיסרי כדי למנוע עצירות. תזונה הכוללת שפע של מים וסיבים אמורה לעזור לך להקל על עצירות לאחר ניתוח קיסרי. הימנעי בתקופה הזו מכל מזון מעודן או מעובד מאוד כי  לרוב מאכלים אלו חסרים חומרים בעלי ערך תזונתי  וסיבים. בדרך כלל יש בהם כמות גבוהה של מלח וסוכר שעלולים להחריף עצירות

תרופות סבתא לעצירות אחרי ניתוח קיסרי

דבש וחומץ תפוחים הם ההימור הטוב ביותר כשמדובר על תרופות סבהתא נגד עצירות. החומץ מטהר את המעיים והדבש הוא  משלשל טבעי. גם תה כורכום או תה זנגביל הם אופציות טובות במחלקת תרופות הסבתא לעצירות - במיוחד אחרי ניתוח קיסרי כיון שהם נוגדי דלקת ומטהרי כבד- משהו חיוני לאשה שעברה ניתוח קיסרי עם משככי כאבי וחומרי הרדמה ורוצה לנקות מהר את הרעלים ולהניק מתוך גוף בריא.