האם ויטמין די גורם לעצירות?

האם ויטמין די גורם לעצירות?

מה הקשר בין ויטמין די ועצירות? האם ויטמין D הוא אחד הגורמים לעצירות?

שאלה: הרופא רשם לי תוסף ויטמין די נגד אוסטיאופורוזיס, וגיליתי לאחר מספר שבועות שאני מפתחת סוג של עצירות כרונית. האם יש קשר או שזה מקרי בלבד? האם ויטמין די הוא גורם לעצירות?

ויטמין D יכול לגרום לעצירות

לפני הכל את צריכה לדעת מידע חשוב על ויטמין D: ויטמין D חיוני לא רק לעצמות בריאות וחזקות אלא גם עבור פונקציות חשובות רבות של הגוף.   ויטמין D הוא מפקח העל של המטבוליזם של סידן בגוף. סידן מהתזונה נספג על ידי מערכת העיכול אבל ויטמין D הוא שאחראי על תהליך  וכן על הטמעת הסידן לתוך העצמות והשיניים.

היפרקלצמיה (יתר סידן בדם) ועצירות

ויטמין D הוא מסיס בשומן ולכן יכול להיות מאוחסן בגוף במשך חודשים רבים ולהצטבר לרמות גבוהות. יותר מדי ויטמין D בגוף יכול לגרום להיפרקלצמיה, כלומר רמות גבוהות של סידן בדם וזה עלול לגרום לעצירות. לכן תשובה לשאלתך  היא כן, ויטמין D יכול בעקיפין לגרום לעצירות.

כמה ויטמין די לקחת כדי להימנע מעצירות?

נטילת תוספי תזונה  ללא כל ייעוץ רפואי היא שורש הבעיה ובמקרה של  ויטמין D אפשר להגיע לרמת של רעילות ועצירות. עם זאת, כשאת לוקחת את התוסף של ויטמין די במינון המומלץ לא צריכות להיגרם תופעות לוואי כמו עצירות.  את יכולה לקחת עד 1000 IU של ויטמין D3 ביום - ללא תופעות לוואי. אם חסר לך ויטמין D, הרופא שלך עשוי להמליץ לך ​​על מינון ויטמין די גבוה יותר.

האם תזונה עתירת ויטמין די גורמת לעצירות?

מעט מאוד מאכלים מכילים באופן טבעי שפע של ויטמין D. שמן דגים, פטריות וביצים הם מספר מקורות תזונתיים לויטמין D  אבל יש בהם  כמות מתונה של ויטמין D ולכן אין סיכוי לקבל רעילות ועצירות מויטמין די  על ידי תזונה רגילה.

האם ויטמין די מהשמש גורם לעצירות?

המקור העיקרי, הטבעי של ויטמין D הוא אור שמש. העור שלנו מייצר ויטמין די בעזרת קרני  אולטרה-סגול מן השמש אבל זה תהליך מבוקר ולכן  יותר מדי אור שמש אינו גורם לרעלת ויטמין D ולעצירות. עם זאת חשיפה ממושכת לשמש ביום חם יכולה לגרום לעצירות לא על ידי ויטמין D אלא בגלל התייבשות

.