האם בננות גורמות לעצירות או מרפאות עצירות?

האם בננות גורמות לעצירות או מרפאות עצירות?

האם הבננות גורמות לעצירות או דווקא מרפאות עצירות? כשמדברים על עצירות ופירות- האסוציאציה הראשונה שעולה במח היא בננה. כ50% מהאנשים שנשאלים אם בננות גורמות עצירות יגידו שהתשובה חיובית. יותר מכך הם אפילו סבורים שבננה גורמת לעצירות ולכן מומלצת לטיפול בשלשול. אבל יש גם שיגידו לכם שההיפך הוא הנכון ובננה היא דווקא מזון שמרפא עצירות קשה. מי צודק?

במשפט אחד? שתי התשובות נכונות. אבל ראשית צריך להבין מהי עצירות ומדוע לכל אדם שני שאתם פוגשים יש בעיה עם פעולות מעיים סדירות. חלק מהגורמים לעצירות ולבעיות מעיים כגון אלו הם:

  • היעדר מזונות עשירים בסיבים
  • התייבשות , היעדר שתייה מספקת, ואכילת מזון יבש
  • מחסור בפעילות גופנית נמרצת
  • משטר של דיאטת הרזיה כשהאדם לא אוכל מספיק כדי לייצר די נפח של פסולת במעי
  • תרופות הגורמות לעצירות כמו תרופות אנטי דכאוניות, משככי כאבים ועוד
  • צריכת חלב ומוצריו כיון שחלב גורמת לבעיות עיכול ועצירות אצל מרבית האנשים

מפתיע: סיבים תזונתיים בבננה יכולים להיות גורם לעצירות

כשאדם סובל מעצירות נותנים לו הרבה סיבים כתרופה לעצירת כיון שסיבים סופגים מים, מתנפחים במעי ויוצרים מסה קריטית כזו שגורמת למעיים להתכווץ ולךהניע אתץ הפסולת החוצה. כל זה נכון כאשר יש נוזלים בסביבה אבל אם האדם לוקחת הרבה סיבים ולא שותה מספיק נוזלים מה שיקרה זה שהסיבים הבלתי מסיסים יתגבשו יתייבשו ביחד וייצרו גוש קשה למעבר שאפילו יכול לגרום לחסימת מעיים. זה נכון אגב לכל פרי עתיר סיבים למשל כמו בננה. כל עוד אתם אוכלים בננה בשלה ושותים איתה הרבה מים - היא תועיל לפעולת המעיים. בננת בוסר לעומת זאת מכילה כמות גדולה יותר של סיבים בלתי מסיסים ואם אלו לא מלווים בשתיית נוזלים - התוצאה תהיה עצירות קשה. 

 

האם בננה גורמת עצירות? המפתח לתשובה היא עד כמה הבננה בשלה

זה לא הבננות שגורמות לכאבי בטן ולעצירות, אלא העובדה שהן נאכלות במצב לא בשל. כשבננה היא פרי בוסר היא מכילה טאנינים שיש להם נטייה לכווץ ולעצור את רקמות הגוף. בנוסף גם העמילן של הבננה כפרי בוסר מאד מאד מקשה על העיכול.לעומת זאת בננה בשלה (זו שיש לה קליפה צהובה עם נקודות שחורות) הינה אידאלית למערכת העיכול ואפילו מרפדת ומלחלחת את  מערכת העיכול מבפנים מה שמסייע לצואה להחליק החוצה ללא מאמץ. אבל הערכים התזונתיים של הבננה היבשה הם שם המשחק

 בננה: מחסן של סיבים, פקטין ומגנזיום שמונעים עצירות ומקלים על עצירות קיימת

בננות הם אחד הפירות הפופולריים ביותר ומהוות סוג של חטיף נוח ובריא מאוד. מבחינה תזונתית בננות עשירות במספר ויטמינים ומינרלים חשובים. והן עתירות סיבים. למשל פרי בננה בגודל בינוני מכיל כ 3.1 גרם של סיבים שיכולים לעזור למנוע ולהקל על עצירות. הסיבים והחומרים האחרים הפעילים בבננה משמשים גם כמשלשל טבעי מהסוג האוסמוטי. כלומר הם סופגים מים למעי ומאפשרים לצואה להיות גדולה ורכה מה שעוזר  לשפר את החלקת הצואה החוצה ללא מאמץ . בשורה התחתונה: בננות הו מקור טוב לסיבים, ולכן היא עוזרת לעצירות אצל אנשים מסוימים.

האם בננה גורמת לגזים ולנפיחות בבטן?

כן. זה בהחלט אפשרי כיון שבננה עשירים בסיבים ובפרוקטוז וכאר אלט מתפרקים במערכת העיכול הם עלולים לגרום לתסיסה, לגזים ולנפיחות בבטן. יחד עם זאת, האפקט הזה מתעצם כאשר אוכלים אותן עם מזון נוסף או אחרי ארוחה גדולה עתירת שומנים וחלבונים - כקינוח. עדיף לאכול בננה בשלה על קיבה ריקה ולא לערבב אותה עם מזוות אחרים.

בננה: מזון פרביוטי המזין את חיידקי המעיים הטובים ומונע עצירות

לבננות יש גם השפעות פרביוטיות: הן מזינות מזינים את חיידקי המעי הטובים ומגרים את צמיחתם. מחקר אחד של 34 נשים עודף משקל בדק כיצד לאכול בננות מושפעות חיידקי המעי. בעיקר את חיידקי הביפידוס. מחקר אחד שנתן לנשים עם עצירות לאכול שתי בננות ביום במשך חודשיים- הראה כי אלו הראו  עלייה בחיידקים מועילים למעי מסוג ביפידוס בקטריה. מעבר לשיפור בעצירות, הנבדקים במחקר דיווחו גם על שיפורים בתסמינים אחרים במערכת העיכול כמו כאבי נפיחות ובטן.

בננות ועצירות: כמה בננות יש לאכול מדי יום כדי לטפל בעצירות?

רוב האנשים מעכלים  בננות היטב כאשר הכמות מתונה, 2-3 בננות ליום. מעבר לכמות מסוימת- יחול לעיתים אפקט הפוך. כמות גדול מדי תעמיס על המערכת, עללה לתרום לייצור קנדידה ואף לעצירות.  בננה היא גם פרי עתיר סוכר ולכן היא לא מתאימה לאנשים עם נטיות  לסוכרת או אנשים בקבוצת סיכון לסוכרת. עוד משהו חשוב שצריך לזכור: בסופו של יום, כולנו שונים מבחינה ביולוגית. מזון שישחרר עצירות עבור אדם אחד עלול להיות בעל השפעה הפוכה על מישהו אחר. מסיבה זו הדבר הכי נכון בהקשר של בננה ועצירות זה ניסוי וטעייה. נסו לאכול בננה בשלה מדי יום ובדקו את עצמכם כיצד היא משפיעה ספציפית על הפיזיולוגיה הפרטית שלכם. ולהיפך. אם אתם רגילים לאכול בננות מדי יום וחושדים שהן מזיקות לעיכול שלכם – נסו להעלים אותן מהתזונה שלכם לכמה ימים ובחנו את התוצאה.